AKTUALIZACJA (23-05-2019)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 30 kwietnia 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych dla wszystkich urządzeń fiskalnych (online, kopia papierowa i kopia elektroniczna) fiskalizowanych od 1 maja 2019 r.

A=23%
B=8%
C=5%
D=0%
E=ZW
F,G – stawki dodatkowe lub zero techniczne.

W kasach, które pracowały na rynku jeszcze przed 1 maja 2019 roku, należy dokonać zmiany stawek VAT na powyższą kolejność najpóźniej do 31 lipca 2019 roku. Dodatkowo osoby obsługujące kasę fiskalną (kasjerzy) muszą wypełnić Oświadczenie kasjera o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji

Firma Jupiter od 2000r. jest autoryzowanym sprzedawcą i serwisantem kas fiskalnych ELZAB. Prowadzimy sprzedaż i serwis kas fiskalnych online na terenie miejscowości: Gryfów Śląski, Mirsk, Lwówek Śląski, Lubań, Świeradów Zdrój, Leśna oraz terenach powiatu Lwóweckiego i Lubańskiego. Zobacz CENNIK KAS FISKALNYCH ONLINE

AKTUALIZACJA (11-04-2019)

Ustawa o VAT wejdzie w życie z dniem 1 maja 2019r.

 1. Grupy podatników, które będą musiały rozpocząć rejestrację sprzedaży na kasach online:
  - od 1 stycznia 2020r. - podatnicy sprzedający paliwo oraz świadczący usługi mechaniki pojazdowej i wymiany opon;
  - od 1 lipca 2020r. - świadczący usługi związane z gastronomią, hotelarstwem (także sezonowo) oraz sprzedażą węgla;
  - od 1 stycznia 2021r. - podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness.
 2. Urządzenia z elektroniczną kopią paragonów będzie można kupić do 31 grudnia 2022r. (z dniem 1 stycznia 2023r. homologacje na nie wydane tracą ważność).
 3. Tylko do dnia 30 kwietnia podatnicy będą mogli wymienić zapełnioną pamięć fiskalną w urządzeniach z papierową kopią paragonów.
 4. Nowi oraz zobligowani do wymiany kas podatnicy (wymienieni w p.1) którzy dokonują zakupu urządzenia fiskalnego w wersji ONLINE mogą odliczyć od podatku 90% ceny netto urządzenia, jednak nie więcej niż 700zł.
 5. Nowi podatnicy, którzy zakupią kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu NIE MOGĄ ODLICZYĆ od podatku kwoty wydatkowanej na zakup kasy.

Jakie będą kary za brak kasy fiskalnej online?

Podatnicy świadczący usługi, o których mowa powyżej, po upływie wskazanych w projektowanej nowelizacji terminach będą zobowiązani ewidencjonować obrót wyłącznie przy pomocy kas rejestrujących online. Jeżeli w tych terminach z obowiązku tego się nie wywiążą, nie tylko utracą prawo do ulgi, lecz nadto narażeni zostaną na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

AKTUALIZACJA (14-11-2018) 

Elzab potwierdził uzyskanie homologacji na kasy fiskalne ONLINE - ELZAB K10 ONLINE I ELZAB MINI LT ONLINE. Kasy uzyskały pozytywne wyniki badań w Głównym Urzędzie Miar.

AKTUALIZACJA (11-04-2018)

Według Centrum Informacyjnego Rządu - Na Radzie Ministrów przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy "podatku od towarów i usług" oraz ustawy "Prawo o miarach". Według ustawy na zmiany należy przygotować się w październiku 2018r. Zmiany polegają między innymi na wprowadzaniu nowych kas fiskalnych ONLINE.

Projekt ustawy zakłada wprowadzanie na rynek nowych kas fiskalnych tzw. ONLINE i zastępowania stopniowo starych kas fiskalnych. Nowe kasy tak jak terminal płatniczy będą musiały być podłączone do internetu i będą przesyłały  informacje o operacjach do centralnej bazy.

 

Dodatkowo ma wejść w życie tzw. e-paragon. Oprócz wersji papierowej paragon będzie dostępny także w wersji cyfrowej. Tak jak na papierowej wersji paragonu, na cyfrowej nie będzie danych nabywcy. Wszystkie paragony zarejestrowane w kasie fiskalnej mają trafić w czasie rzeczywistym do centralnej bazy zwanej Centralnym Repozytorium Kas.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, "kasy rejestrujące z [papierowym i elektronicznym] zapisem kopi będą stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas. Wycofywanie to będzie odbywało się w sposób ewolucyjny i zróżnicowany w zależności od rodzaju kasy".

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację kosztów związanych z zakupem kas online - maksymalnie 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 700 złotych.

Obecnie na rynku funkcjonują kasy fiskalne Online Ready, które według producentów są przygotowane na wprowadzenie nowych rozwiązań

Postaramy się na bieżąco informować o zmianach i nowościach na temat kas fiskalnych On-Line.

 

Źródło: CIR, ELZAB | Zdjęcia: PixBay