WDR - szeroki zakres dynamiki (eng. Wide Dynamic Range) jest to funkcja przetwarzania obrazów w taki sposób, aby zapewnić wyraźne nagrania zarówno w jasnym świetle jak i w ciemności. W praktyce oznacza to, że kamera może łączyć wiele obrazów o różnych poziomach jasności w jeden lepszy.
Zaletą WDR jest rejestrowanie większej ilości szczegółów w kontrastowych, jasnych obszarach. WDR jest stosowany w sytuacjach, w których występuje duża różnica poziomów między jasnym tłem, a ciemnym pierwszym planem (istnieje szeroki zakres dynamiczny światła).

Jest to przydatne np. w sytuacji oglądania tablic rejestracyjnych w nocy, co może być trudne, gdy odbija się od nich światło. Ma to zasadnicze znaczenie przy przekazywaniu dowodów firmie ubezpieczeniowej lub policji w przypadku incydentu.
Kamera z funkcją WDR rejestruje więcej detali poprzez łączenie obrazów o różnym kontraście, w jeden wyraźniejszy, bardziej szczegółowy kadr. Zapewnia to najlepszy możliwy obraz niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z oślepiającym światłem słonecznym, czy też z dużym kontrastem świateł ulicznych latarni w nocy.

FOTO 1 (powyżej): funkcja WDR wyłączona (disabled). Proszę zwrócić uwagę na okno. Praktycznie nic za nim nie widać. Obraz w tym miejscu jest prześwietlony. Zdjęcie nie było retuszowane.

FOTO 2 (powyżej): opcja WDR właczona (enabled). Ciemniejsze miejsca zostały rozjaśnione, a prześwietlone zostały przyciemnione. Można zwrócić uwagę, że widać kraty w oknie i chmury. Zdjęcie nie było retuszowane.

Istnieją różne wersje funkcji WDR. Są to np.:

  • WDR Enhanced – pozwala na zobaczenie niedoświetlonych szczegółów, przez co wzrasta widoczność i możliwość rozpoznawania detali
  • WDR Pro – bardziej zaawansowana technologia, która dzięki łączeniu zdjęć o różnym czasie naświetlania pozwala na jeszcze większe rozróżnianie obszarów jasnych i ciemnych
  • WDR Pro II – łączy aż cztery zdjęcia (z różnym czasem naświetlania), wykorzystując skomplikowane algorytmy scalania ich, co sprawia, że ujęcia są bardzo wyraźne.

Kiedy stosujemy kamery z funkcją WDR?

  • Pomieszczenia z wieloma oknami, w których kontrast pomiędzy światłem dziennym a wnętrzem powoduje powstanie obszarów jasnych i ciemnych.
  • Sytuacje, w których np. po otwarciu drzwi obraz może się prześwietlić i uniemożliwić rozpoznawanie obiektów.
  • Nagrywanie w nocy, gdzie oświetlenie inne niż podczerwień może prześwietlić film.

Jak właczyć funkcję (opcję) WDR w kamerze?

Aby opcja była dostępna, kamera musi obsługiwać tę technologię. W kamerach IP znajdziemy tę opcję po zalogowaniu się do jej panelu najczęściej poprzez interfejs www. W kamerach analogowych na złączach BNC należy wywołać MENU kamery za pomocą: Joysticka przy kamerze lub z poziomu rejestratora za pomocą funkcji PAN/TILT/ZOOM. Należy szukać jej w ustawieniach VIDEO lub w zaawansowanych ustawieniach VIDEO (VIDEO ADVANCED).

Kamery z funkcją WDR sprawdzają się zarówno podczas użytkowania na zewnątrz, jak i w systemach zamkniętych, a to za sprawą specjalnych algorytmów służących analizie naświetlania obrazu, co pozwala na rozjaśnienie obszarów zaciemnionych i przyciemnienie tych zbyt jasnych tak, aby ostateczna scena była wyraźna i czytelna.

Warto wspomnieć, że istnieją również funkcje o podobnym działaniu, a są to: D-WDR oraz BLC. Ta pierwsza (D-WDR z ang. Digital – Wide Dynamic Range) jest tańszą opcją od zwykłego WDR i niestety gorszą, ponieważ obraz cyfrowy nie dorównuje jakością temu z realnym WDR. Natomiast BLC (z ang. Back Light Compensation), jak sama nazwa wskazuje, polega na rozjaśnianiu pierwszego planu, w momencie, gdy tło jest prześwietlone, lecz tej samej zmianie, podlega tło, przez co staje się jeszcze bardziej jasne. Można więc śmiało powiedzieć, że WDR jest obecnie najlepszym rozwiązaniem.

Autor: Jacek, foto: Jupiter

Zobacz także:

IP CVI TVI AHD TURBO ANALOG - Różnice

System alarmowy w domu jednorodzinnym

Jak działa system monitoringu?

#03 Jak prawidłowo ustawić datę w rejestratorze wideo

#01 Jak zgrać materiał video z rejestratora na pamięć USB lub dysk przenośny

#02 Jak zgrać materiał video z rejestratora programem SMART PSS

Pajęczyny na kamerze. Mamy rozwiązanie.

 

Zapraszamy wszystkich z miejscowości: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Olszyna, Lubań, Leśna, Radoniów, Chmieleń, Karłowice, Oleszna Podgórska, Ubocze, Biedrzychowice, Lubomierz, Pasiecznik, Rząsiny, Złotniki Lubańskie, Giebułtów, Wolimierz, Orłowice, Mroczkowice, Gierczyn, Pobiedna, Przecznica, Kotlina i okolice. Działamy w powiatach: lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim. Firma Jupiter to 20 lat doświadczenia. Oferujemy montaż serwis i konfigurację systemów monitoringu, systemów alarmowych, dostępu do internetu we własnej sieci internetowej. Sprzedaż i serwis kas fiskalnych ELZAB oraz serwis i sprzedaż sprzętu komputerowego.