Jednym z najczęściej montowanych systemów przez naszą firmę "JUPITER" są systemy alarmowe w domu jednorodzinnym. Nowoczesne systemy alarmowe spełniają nie tylko funkcję zabezpieczającą przed kradzieżą, ale także anty-napadową i realizują szybką informację przeciwpożarową. Powiadomienie GSM w nowoczesnych centralach jest już praktycznie standardem. Często realizowane jest także połączenie alarmu z agencją ochrony. Systemy alarmowe - oprócz swoich podstawowych funkcji mogą także obsługiwać zaawansowane funkcje związane z inteligentnym budynkiem , między innymi sterowanie oświetleniem, sterowanie roletami, systemem nawodnienia, symulacją pobytu domowników.

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów czujników, które możemy zintegrować z naszym systemem alarmowym. Oprócz klasycznych takich jakich jak: czujki ruchu, czujki dymu, kontraktony (czujki magnetyczne do stosowania w oknach lub drzwiach) znajdziemy także takie które zrealizują nam funkcje potrzebne w naszym konkretnym przypadku. Postaramy się omówić najbardziej popularne rozwiązania.

Czujki ruchu (PIR)

Najczęściej montowanym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem czujnika są wewnętrzne czujki ruchu (tzw. PIR ang. Passive Infra Red - pasywny czujnik podczerwieni), wykrywające ruch, ale służące także np. do załączania oświetlenia. Działanie takiego czujnika opiera się na bardzo precyzyjnym pomiarze temperatury. W newralgicznych miejscach (kotłownie, garaże) stosuje się czujki dualne. Takie czujki posiadają najczęściej dwa niezależne tory detekcji - jeden na podczerwień i jeden tor mikrofalowy. Detekcja musi nastąpić z obu torów, aby wywołać alarm. Eliminuje to w znacznym stopniu powstawanie fałszywych alarmów.

Czujki magnetyczne (kontraktony)

Takie czujki posiadają prostą zasadę działania i składają się z dwóch elementów - magnesu i kontraktonu. Obwód jest zamknięty lub otwarty dopóki kontrakton znajduje się w polu działania pola magnetycznego. Najczęściej stosowany wewnątrz (czujki wpuszczane) lub na zewnątrz okien i drzwi (czujki powierzchniowe). Często stosowane jako zabezpieczenie okien i drzwi po obwodzie budynku jako oddzielna strefa która może być uzbrojona podczas gdy domownicy pozostają w środku budynku.

Czujki zewnętrzne

Obecnie coraz częściej wybierane rozwiązanie. Ceny takich czujek to koszt od 350zł. Ze względu na umieszczenie na zewnątrz budynku, intruz nie zdąży dokonać zniszczeń w samym chronionym obiekcie lub może nie zdążyć dokonać ich wiele. Zostanie wykryty już na etapie podejścia do obiektu. Takie czujki są odporne na zwierzęta. Posiadają dwa tory detekcji oraz zabezpieczenia antysabotażowe i zabezpieczenie przed zakryciem takiej czujki (antymasking). Czujki są odporne na warunki atmosferyczne. Niektóre czujki posiadają wbudowane czujniki zmierzchu, mają więc możliwość zastosowania ich w automatyce domowej. (sterowanie oświetleniem budynku, roletami). Zasięg działania takich czujek to około 15 metrów. a w niektórych modelach nawet więcej, oraz szeroki kąt pokrycia. Odpowiednie zaprogramowanie takiej czujki eliminuje możliwość wystąpienia fałszywych alarmów.

Czujki kurtynowe

Kolejnym rodzajem zewnętrznej ochrony budynku są czujki kurtynowe. Służą one do ochrony wzdłuż zewnętrznej ściany budynku, ochrony wzdłuż ogrodzenia posesji, bramy wjazdowej lub garażowej, ochrony zewnętrznej i wewnętrznej okien balkonowych tarasowych i zwykłych, wykrywanie wejścia do strefy chronionej. Posiadają wąski promień działania stąd ich nazwa. Tworzą jakby kurtynę ochronną.

Manipulatory (klawiatury), ekrany dotykowe LCD

Służą do uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego oraz zarządzania nim. Informują nas o stanie systemu alarmowego i awariach. Pozwalają dokonywać zmian w konfiguracji systemu alarmowego.  W zaawansowanych systemach alarmowych połączonych z automatyką domową (inteligentny dom) instaluje się manipulatory dotykowe LCD, które ułatwiają nam zarządzanie takim systemem.

Piloty

Służą do rozbrajania i uzbrajania systemu alarmowego. Sygnalizacji zdarzeń napadu. Sterowanie bramą garażową. W prostych systemach alarmowych mogą być wykorzystywane zamiast manipulatora lub równolegle z nim.

Opisaliśmy tutaj tylko podstawowe funkcje i czujki systemów alarmowych. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele innych różnorodnych czujników (czujniki gazu ziemnego, usypiającego, zalania wodą, temperatury i inne). Wszystkie można sprzęgnąć z systemem alarmowym.

Nowoczesne systemy alarmowe można dostosować do każdej sytuacji i każdego scenariusza oraz budżetu. Nasza firma jest w stanie zrealizować i zaprojektować system alarmowy dostosowany do potrzeb.

 

Zapraszamy wszystkich z miejscowości: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Olszyna, Lubań, Leśna, Radoniów, Chmieleń, Karłowice, Oleszna Podgórska, Ubocze, Biedrzychowice, Lubomierz, Pasiecznik, Rząsiny, Złotniki Lubańskie, Giebułtów, Wolimierz, Orłowice, Mroczkowice, Gierczyn, Pobiedna, Przecznica, Kotlina i okolice. Działamy w powiatach: lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim. Firma Jupiter to 20 lat doświadczenia. Oferujemy montaż serwis i konfigurację systemów monitoringu, systemów alarmowych, dostępu do internetu we własnej sieci internetowej. Sprzedaż i serwis kas fiskalnych ELZAB oraz serwis i sprzedaż sprzętu komputerowego.

 

Obraz Pexels z Pixabay