TROCHĘ HISTORII....

W roku 1942 niemiecki inżynier Walter Bruch zatrudniony przez firmę SIEMENS AG zainstalował pierwszy system monitoringu CCTV w Peenemünde na stanowisku do testowania rakiet V-2 w celu zdalnej obserwacji startów. Był on odpowiedzialny zarówno za projekt jak i wykonanie instalacji.
By Captain Crunch - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Natomiast jeden z pierwszych systemów CCTV, wykorzystanych komercyjnie, zbudowała firma Vericon w USA w 1949r. Niestety niewiele wiadomo o tym systemie. Jedynie tylko to, że był reklamowany jako niewymagający pozwoleń rządowych. (en.wikipedia)

PIERWSZE TECHNOLOGIE

 

(na zdjęciu po lewej: Kamera z 1960r Źródło :https://www.bobsbits.tv/bits/bq5556)

Pierwsze systemy nie posiadały możliwości magazynowania zgromadzonego materiału wizyjnego. Potrzebna była osoba, która stale obserwowała ekrany. W późniejszym okresie pojawił się zapis na szpulach. Te systemy były dosyć niewygodne i zawodne. Wymagały ręcznej zmiany taśm. Rozwój technologi można datować na lata siedemdziesiąte, kiedy to pojawił się VCR czyli magnetowid. Został umożliwiony i ułatwiony zapis, wyszukiwanie i kasowanie zapisanego materiału wideo.

W roku 1968 w Olean, New York zainstalowano na głównej ulicy system monitoringu w celu zwalczania przestępczości. w 1973 roku Nowojorska Policja zainstalowała kamery na Time Square.

W latach 90 następuje kolejne przyspieszenie technologiczne. Opracowane zostaje jednoczesne nagrywanie z kilku kamer, oraz nagrywanie poklatkowe co powoduje oszczędność czasu oraz zmniejszenie kosztów systemu.

OBECNIE

Współcześnie w miarę wzrostu dobrobytu społeczeństwa standardem jest stosowanie w domkach jednorodzinnych i firmach, elektronicznych zabezpieczeń w postaci systemów alarmowych, bardzo często połączonych z agencjami ochrony. Powoli także wkraczają do naszych mieszkań funkcje "inteligentnego domu", które mogą realizować zaawansowane funkcje oraz nadzorujące pracę urządzeń i systemów zainstalowanych w domu czy firmie.

Naturalnym uzupełnieniem takiej ochrony jest monitoring. Obecnie praktycznie każdy z użytkowników posiada dostęp do internetu stacjonarnie i rozbudowane smartfony z internetem i dużym ekranem  Dzięki temu instalacja kamer w domu czy firmie daje nam całkowicie nowe możliwości nadzoru. W ciągu chwili będąc poza obiektem możemy sprawdzić co się tam dzieje za pomocą aplikacji na telefonie.

Obecnie praktycznie nie stosuje się już kamer analogowych. Następuje stopniowa modernizacja starych systemów o niskich rozdzielczościach i przejście na nowe rozwiązania.

ROZDZIELCZOŚĆ

Wraz ze zwiększeniem rozdzielczości kamer obecnym standardem (2018r) jest HDTV/FULLHD 1080p 1920x1080, a nawet 4K 3840x2160, w chwili pisania artykułu można już kupić kamery o rozdzielczości 12Mpix 4000x3000. Mocno staniały i są dostępne dla użytkowników kamery obrotowe z zoomem optycznym co daje nam dodatkowe możliwości w zakresie monitoringu obiektu.

Poniżej zestawienie rozdzielczości stosowanych w systemach monitoringu wizyjnego CCTV.

Nazwa Rozdzielczość w px
Uwagi
QCIF 176 x 144 PAL
CIF 352 x 288 PAL
VGA 640 x 480 PAL
2CIF 704 x 240 PAL
4CIF 704 x 576 PAL
D1 720 x 480 PAL, nazywany też "pełnym D1"
WD1 960 x 480 PAL
960H 960 x 582 PAL
720p 1280 x 720 Rozdzielczość HD
1.3 MegaPixela 1280 x 1024  
1080p / 2.1 MegaPixela / FullHD 1920 x 1080 Oznaczenie p przy rozdzielczości oznacza skanowanie progresywne, i oznacza przeplot.
3 MegaPixele 2048 x 1536 Najwyższa dostępna rozdzielczość dla kamer TurboHD w wersji 3.0.
4 MegaPixele 2688 x 1520 Najwyższa dostępna na chwilę obecną (2018r.) rozdzielczość dla kamer AHD, HDCVI i TurboHD.
5 MegaPixeli 2592 x 1920  
6 MegaPixeli 3072 x 2048  
8 MegaPixeli 3840 x 2160 Rozdzielczość UHD 4K
12 MegaPixeli 4000 x 3000  

POJEMNOŚĆ DYSKÓW

Rozdzielczość ekranu to nie jedyny parametr który stale rośnie. Aby przechowywać nagrania z kamer o tak wysokich rozdzielczościach potrzebne jest potrzebne odpowiednie miejsce do zapisu materiału video. Średnio 1 godzina nagrania 1920x1080 zajmuje 1GB miejsca na dysku twardym. W rejestratorach stosuje się obecnie dedykowane dyski twarde 3,5 cala o pojemnościach co najmniej 1TB w górę. W rejestratorach przeznaczonych do pracy ciągłej nie powinno się stosować dysków przeznaczonych do komputerów stacjonarnych, ponieważ może nastąpić ich szybsze zużycie i awaria. Wszyscy wiodący producenci dysków twardych posiadają linie dysków przeznaczone specjalnie dla zapisu monitoringu. W przypadku WD jest to linia dysków PURPLE. W przypadku SEAGATE jest to linia dysków twardych SKYHAWK. W chwili pisania artykułu można kupić dyski o pojemności 14TB. Oczywiście istnieją rejestratory oraz macierze w których można zamontować jednocześnie wiele dysków.

FUNKCJE INTELIGENTNE I WYJŚCIA ALRMOWE

Zapis obrazu wideo to nie jedyna funkcja jaką realizują rejestratory monitoringu. Obecnie w wielu rejestratorach można wykorzystywać funkcje inteligentnej analizy obrazu np.: przekroczenie linii, zniknięcie przedmiotu, pojawienie się przedmiotu, ruch w strefie (opuszczenie lub wejście do strefy), zmiana sceny, detekcja twarzy, detekcja rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Wiele z nich posiada wyjścia alarmowe, które można wykorzystać do poinformowania naszego systemu alarmowego o danym zdarzeniu i odpowiedniej na nie reakcji. Oprócz wyjść alarmowych reakcją za zdarzenie może być.: wysłanie e-maila ze zdjęciem z dowolnej kamery, zapis na zdalnym serwerze FTP czy odpowiednia reakcja kamery obrotowej (np. zoom). Konfiguracja systemu jest uzależniona od potrzeb i wymagań danego obiektu.
Ciekawą funkcją łączącą system monitoringu z systemem sprzedaży jest nakładanie na obraz z kamery treści paragonu z kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej czy terminala. Takie rozwiązania oferuje ELZAB i inni producenci kas fiskalnych i terminali płatniczych.

Źródło: ELZAB

 

PRZEWODOWY CZY BEZPRZEWODOWY

Na rynku pojawiają się także systemy monitoringu bezprzewodowego. Należy zdawać sobie sprawę, że słowo "bezprzewodowy" jest tutaj sporym uproszczeniem. Wprawdzie kamera może się połączyć przez WIFI z rejestratorem, ale nie należy zapominać że do działania taka kamera potrzebuje także zasilania. Zasilanie bateryjne jest w tej technologi nieefektywne. W rzeczywistości jakiś kabel musimy podłączyć. System kamer bezprzewodowych jest także bardziej narażony na awarie. Do transmisji video jest potrzebne stabilne łącze. Sygnał WIFI jest łatwo zakłócić co w praktyce eliminuje go w profesjonalnych zastosowaniach. Należy poważnie się zastanowić czy system bezprzewodowy spełni nasze oczekiwania, bo mogą to być pieniądze bardzo źle wydane.

PODGLĄD ZDALNY

W tej chwili każdy rejestrator możemy podłączyć do internetu. Producenci oferują oprogramowanie na komputery i smartfony które umożliwia nam zarządzanie naszym systemem monitoringu. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. CHMURA oznacza to że rejestrator oferujący takie rozwiązanie umożliwia nam bardzo prostą konfigurację. Nie ważne jaki mamy internet, nie musimy robić przekierowań w routerze czy tworzyć kont w serwisach DDNS. Takie rozwiązania oferuje BCS, HIKVISION (Hik-Connect), a także inni wiodący producenci rozwiązań systemów monitoringu. HIKVISION oferuje także szyfrowanie strumienia video. Do podglądu video na komputerach stacjonarnych producenci oferują program: SMART PSS w przypadku BCS, IVMS-4200 w przypadku HIKVISION. Dla smartfonów BCS LITE i HIK-CONNECT dostępne w sklepie Google android.

ZOBACZ TAKŻE:

#01 Jak zgrać materiał video z rejestratora na pamięć USB lub dysk przenośny

#02 Jak zgrać materiał video z rejestratora programem SMART PSS

#03 Jak prawidłowo ustawić datę w rejestratorze wideo

WDR w kamerze. Co to jest i jak to włączyć?

Pajęczyny na kamerze. Mamy rozwiązanie.

Zapraszamy wszystkich z miejscowości: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Olszyna, Lubań, Leśna, Radoniów, Chmieleń, Karłowice, Oleszna Podgórska, Ubocze, Biedrzychowice, Lubomierz, Pasiecznik, Rząsiny, Złotniki Lubańskie, Giebułtów, Wolimierz, Orłowice, Mroczkowice, Gierczyn, Pobiedna, Przecznica, Kotlina i okolice. Działamy w powiatach: lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim. Firma Jupiter to 20 lat doświadczenia. Oferujemy montaż serwis i konfigurację systemów monitoringu, systemów alarmowych, dostępu do internetu we własnej sieci internetowej. Sprzedaż i serwis kas fiskalnych ELZAB oraz serwis i sprzedaż sprzętu komputerowego.


Montaże

#07 Ustawienie czasu w rejestratorach HikVision

Prawidłowa data na nagraniu z monitoringu to jedna z ważniejszych rzeczy, które powinno się prawidłowo ustawić. Nieprawidłowa data i godzina może mieć znaczenie dowodowe podczas zdarzenia. Zazwyczaj rejestrator mamy podłączony do internetu, aby móc zrealizować zdalny podgląd. Wszystkie nowoczesne rejestratory mają funkcję automatycznego pobierania i synchronizacji czasu, oraz zmiany czasu letniego na zimowy i odwrotnie.

Więcej…

#05 IP CVI TVI AHD TURBO ANALOG - Różnice

Monitoring wizyjny, to stale rozwijająca się branża, oferująca różniące się od siebie rozwiązania, zarówno pod względem jakości otrzymywanego obrazu, infrastruktury systemu oraz oczywiście ceny. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu najpopularniejsze standardy transmisji.

Więcej…

Montaż wideodomofonu w placówce edukacyjnej w Mirsku

Domofony starszej generacji potrafią się zepsuć w najmniej odpowiedniej chwili. Znacznie nowocześniejszym systemem są wideodomofony. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wideodomofonów. od jedno-abonentowych po wideodomofony wielo-abonentowe. Poniżej mamy okazję zaprezentować jedną z naszych realizacji - montażu systemu wideodomofonowego w placówce edukacyjnej. Niesprawny system domofonowy został zastąpiony sześcio-abonentowym systemem marki VIDOS.

Więcej…

Montaż kamer w okolicach Świeradowa Zdroju

Prezentujemy zdjęcia z montażu systemu monitoringu w okolicach Świeradowa Zdroju. Zastosowaliśmy kamery o rozdzielczości 2560x1440 (4 Mpx) oraz markowy rejestrator HIK-VISION podłączony bezpośrednio do telewizora klienta. Rejestrator został podłączony także do routera, co umożliwiło zdalny podgląd posesji przez każdego członka rodziny za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon oraz tablet. 

Więcej…

Dwu-strefowy system alarmowy w Gryfowie Śląskim

Prezentujemy zdjęcia z montażu systemu alarmowego w Gryfowie Śląskim. System alarmowy SATEL PERFECTA z dwoma klawiaturami strefowymi. Zastosowaliśmy sprawdzone i niezawodne czujniki ruchu firmy BOSCH. Alarm posiada możliwość sterowania za pomocą aplikacji na smartfon, za pomocą komend SMS i oczywiście funkcję powiadomień o zdarzeniach i awariach w systemie alarmowym. Jak widać na zdjęciach montaż został przeprowadzony w domku jednorodzinnym w stanie budowy. Nasza firma wykonuje instalacje alarmowe, systemy monitoringu CCTV, systemy Video-domofonowe, oraz systemy inteligentnego domu.

Więcej…

Montaż kamer w okolicach Mirska

Prezentujemy zdjęcia z montażu systemu monitoringu w okolicach miejscowości Mirsk. Zastosowaliśmy system znanej i sprawdzonej marki Hikvision. Kamery o rozdzielczości 4 Mpix. Jak widać na zdjęciach zastosowano estetyczną dedykowaną skrzynkę na rejestrator zamykaną na 2 oddzielne zamki oraz puszkowy zasilacz do kamer i rejestratora. Podgląd realizowany jest na dostarczonym przez naszą firmę 27 calowym monitorze. Podgląd z kamer może być także realizowany za pomocą aplikacji HIK-CONNECT na telefon komórkowy lub na komputerze PC za pomocą programu iVMS-4200.

Więcej…

#04 WDR w kamerze. Co to jest i jak to włączyć?

WDR - szeroki zakres dynamiki (eng. Wide Dynamic Range) jest to funkcja przetwarzania obrazów w taki sposób, aby zapewnić wyraźne nagrania zarówno w jasnym świetle jak i w ciemności. W praktyce oznacza to, że kamera może łączyć wiele obrazów o różnych poziomach jasności w jeden lepszy.
Zaletą WDR jest rejestrowanie większej ilości szczegółów w kontrastowych, jasnych obszarach. WDR jest stosowany w sytuacjach, w których występuje duża różnica poziomów między jasnym tłem, a ciemnym pierwszym planem (istnieje szeroki zakres dynamiczny światła).

Więcej…

System alarmowy w domu jednorodzinnym

Jednym z najczęściej montowanych systemów przez naszą firmę "JUPITER" są systemy alarmowe w domu jednorodzinnym. Nowoczesne systemy alarmowe spełniają nie tylko funkcję zabezpieczającą przed kradzieżą, ale także anty-napadową i realizują szybką informację przeciwpożarową. Powiadomienie GSM w nowoczesnych centralach jest już praktycznie standardem. Często realizowane jest także połączenie alarmu z agencją ochrony. Systemy alarmowe - oprócz swoich podstawowych funkcji mogą także obsługiwać zaawansowane funkcje związane z inteligentnym budynkiem , między innymi sterowanie oświetleniem, sterowanie roletami, systemem nawodnienia, symulacją pobytu domowników.

Więcej…
© 1998-2019 Jupiter  GRYFÓW ŚLĄSKI    Kontakt: 757814388, 757811454     E-MAIL     FACEBOOK

Szukaj

Joomla Extensions