"Pierwsze połączenie internetowe miało miejsce 17 sierpnia 1991 r. pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a konkretnie barakiem przed tym wydziałem, a Kopenhagą w Danii. Połączenie to miało na celu sprawdzenie możliwości uruchomienia protokołu internetowego. Nie było to połączenie, którym przesyłane byłyby jakieś konkretne dane, np. maile. To było połączenie techniczne, które grupa zapaleńców zrobiła po to, aby sprawdzić czy to się daje zrobić" - powiedział PAP w środę kierownik działu rozwoju Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Andrzej Skrzeczkowski.

Wkrótce przez sieć zaczęły się łączyć polskie uczelnie. Pod koniec 1991 roku przy budynku Centrum Informatycznego UW została ustawiona antena satelitarna, która obsługiwała połączenie między Warszawą a Sztokholmem z prędkością 64 kb/s. Przez kolejne trzy lata stanowiła ona główny kanał, przez który Polska łączyła się ze światowym internetem. Również na UW udało się uruchomić w sierpniu 1993 r. pierwszy serwer www.

Internet początkowo był wykorzystywany przez naukowców i pracowników uczelni - środowiska spragnione po latach PRL-u kontaktu ze światem zachodnim.

"Przymiarki do podłączenia do internetu były już w latach 80. Ale wtedy istniały ograniczenia ze strony CoComu (Komitet Koordynacyjny Wielostronnej Kontroli Eksportu, porozumienie międzynarodowe w sprawie embarga na nowoczesne technologie dla krajów bloku wschodniego - PAP). Ograniczenia te były łamane, ale realne możliwości podłączenia do internetu pojawiły się na początku lat 90." - podkreślił Skrzeczkowski.

Jak dodał, w tamtym czasie, kiedy sam był asystentem na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, nikt nie wiedział, że właśnie internet stanie się dominująca formą wymiany danych na świecie.

Początkowo był on jednym z kilku sposobów komunikacji między komputerami, z których korzystano w pracy akademickiej i naukowej. Prawdziwy przełom w rozwoju technologii sieciowych nastąpił, kiedy zainteresowały się nimi przedsiębiorstwa. Komercyjne wykorzystanie internetu dało mu napęd technologiczny. Szybkość transferu danych, w porównaniu z pierwszymi połączeniami w Polsce wzrosła nawet 100 tys. razy.

Dziś rozwinięte społeczeństwa korzystają z internetu niemal w każdej dziedzinie życia. W Polsce - jak wynika z opublikowanych w tym roku danych Głównego Urzędu Statystycznego - ok. 63 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do sieci. Nie jest on jednak rozłożony równomiernie - są obszary, na których praktycznie każdy ma internet i są takie, gdzie nie ma go prawie nikt. Sytuacja jednak stale się poprawia.

"Polski internet rozwija się niezwykle dynamicznie, o czym może świadczyć wzrost liczby domen. Obecnie w Polsce jest ich zarejestrowanych ponad 2 mln, co stawia nas na 5. miejscu w Europie. Zarejestrowanie pierwszego miliona zajęło 17 lat, kolejny milion wygenerowaliśmy w 3 lata. To pokazuje, że Polacy nie tylko nie boją się internetu, ale - biorąc pod uwagę liczbę firm, które powstały dzięki sieci - świetnie wiedzą, w jaki sposób można go najlepiej wykorzystać" - zauważył Tomasz J. Kruk z NASK na środowym spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka


Panel klienta sieci JupiterNet

Podaj dane do zalogowania się. ID i PIN znajdują się na samym dole każdej faktury

ID:

PIN:

 


Internet

Gigabitowa sieć lan w firmie w Gryfowie Śląskim

Obecnie podstawą funkcjonowania  firmy to przede wszystkim sprawnie działający internet. Kiedy posiadamy w naszej firmie wiele komputerów pojawia się potrzeba połączenia ich w sieci. Aby udostępniać internet oraz zasoby takie jak drukarki, dyski sieciowe, oprogramowanie potrzebujemy szybkiej i wydajnej sieci LAN. Połączenia WiFi mogą okazać się niewystarczające. Prezentujemy zdjęcia z instalacji takiej sieci w jednej z Gryfowskich firm. Stare okablowanie zostało zdemontowane. Położono nowe koryta, okablowanie i gniazda sieciowe. Zamontowano szafę rack i patchpanel. Całość obsługuje gigabitowy switch. W sieci funkcjonuje serwer plików i oprogramowania.

Więcej…

JupiterNet. Od 15 lat dostarczamy internet

W ciągu ostatnich 25 lat dostęp do sieci, czyli Internetu stał się powszechny i swobodny. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Synonimem internetu stały się portale społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter. Internet zapewnia nam rozrywkę oraz pomaga w nauce. Dzięki stałemu połączeniu z internetem możliwa jest zdalna praca, przesyłanie i wysyłanie plików oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Nasza firma Jupiter już od 15 lat czyli od 2004 roku świadczy usługi dostępu do internetu we własnej szkieletowej sieci. W 2004 roku zaczynaliśmy od jednej anteny nadawczej zasilanej access point'em "Proxim Orinoco AP-2000" umieszczonej na dachu budynku gdzie ma lokalizację nasza firma Jupiter i jednego routera opartego na dystrybucji linuxa Freesco, a później NND oraz łącza SDI . Jeden z naszych klientów podłączonych do tej anteny jest z nami do tej pory.  Obecnie posiadamy infrastrukturę opartą na łączach światłowodowych w miejscowości Gryfów Śląski, a także łączach miedzianych i WIFI w miejscowościach Mirsk, Giebułtów, Leśna, Biedrzychowice i okolice.

Więcej…

Dostęp do internetu dla gości hotelu w Świeradowie Zdroju

Zapewnienie dostępu do internetu w hotelu to złożony problem. Szczególnie jeżeli hotel jest dość duży. Do takiego zadania trzeba podejść indywidualnie. Przedstawiamy system który sprawdzi się w każdym większym obiekcje. Jest skalowalny oraz przyjazny dla użytkownika. W odróżnieniu do domowych rozwiązań jest też przyjazny dla administratora systemu, co jest ważne jeżeli system ma działać nieprzerwanie.

Więcej…

Jak zostać "zapomnianym" w internecie

Urząd Komunikacji elektronicznej opracował ciekawy poradnik pod tytułem "Jak być "zapomnianym" w internecie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele elektronicznych śladów zostawiamy korzystając na co dzień z sieci.

Więcej…

INTERNET. Nowa promocja 2019.

Od kiedy w polsce jest internet. Jak to się zaczęło?

Kiedy nawiązano pierwsze w Polsce połączenie, wykorzystujące technologię IP (internet protocol)? Uniwersytet Warszawski połączył się z uniwersytetem w Kopenhadze.

Więcej…
© 1998-2019 Jupiter  GRYFÓW ŚLĄSKI    Kontakt: 757814388, 757811454     E-MAIL     FACEBOOK

Szukaj